Fajčenie zabije približne 11-tisíc Slovákov ročne.
Celosvetovo fajčenie alebo žuvanie tabaku zabije viac než 8 miliónov ľudí ročne, uvádza výskum Svetovej zdravotníckej organizácie.
Sedem miliónov ľudí zomrie na následky vlastnej spotreby. Až 1,2 miliónov nefajčiarov je však usmrtených pasívnym fajčením.
Výskumy ukázali, že iba úplne nefajčiarke prostredie dokáže ochrániť ľudí pred zdravotnými problémami spôsobenými pasívnym fajčením.
Fajčenie zaťažuje ekonomiku
Fajčenie sa zdá byť súkromnou záležitosťou jednotlivcov. Nie je to však celkom pravda.
Spotreba tabakových výrobkov má totiž drastický vplyv na zdravie jednotlivcov, celej spoločnosti a našu ekonomiku.
Štát na riešenie negatívnych dôsledkov fajčenia musí vynakladať miliardy eur.
Finančné škody spôsobené fajčením
Štúdia University of Illinois at Chicago hovorí, že spoločenské náklady fajčenia sa v krajinách EU pohybujú na úrovni 2,4% hrubého domáceho produktu ročne.
V prepočte na HDP Slovenska ide o hodnotu viac než 2,3 miliardy eur.
Fajčenie sa týka aj nefajčiarov
V prepočte na obyvateľa Slovenska vo veku od 15 do 79 rokov, vrátane nefajčiarov, je finančné bremeno spôsobené fajčením až 532 eur ročne.
Časť tejto sumy ako hodnotu nikdy nevyrobíme a časť z nej strácame v podobe zvýšených nákladov na kompenzáciu škôd spôsobených fajčením.
Zničené životy a zdevastovaná krajina
Medzi hlavné spoločenské náklady patria tieto:
- Finančné náklady na zdravotnú starostlivosť fajčiarov, ale aj nefajčiarov s poškodeným zdravím.
- Strata zárobkov, práceneschopnosť počas obdobia liečby a znížená pracovná produktivita.
- Prepočítaná cena predčasnej úmrtnosti a ťažkého zdravotného postihnutia, ktoré je kompenzované sociálnymi dávkami, alebo poistením.
- Ďalšie nepriame náklady, ako napríklad čistenie verejných priestorov od špakov, alebo oheň spôsobený nedbanlivosťou. Pestovanie tabaku v krajinách tretieho sveta je dlhodobo kritizované za odlesňovanie rozsiahlych území a zaberanie ornej pôdy, ktorá by inak mohla byť využitá na pestovanie potravinárskych plodín.
Fajčenie stojí veľa peňazí
Okrem nákladov na kúpu cigariet musia fajčiari počítať aj so zvýšenou cenou za zdravotné poistenie.
Poisťovne zohľadňujú zvýšené zdravotné riziká fajčiarov pri cenách za životné poistenie. To môže fajčiara stáť až o 20% drahšie než životné poistenie nefajčiara, čo predstavuje naviac desiatky eur ročne.
Prestať fajčiť
Zvyšovanie daní na tabakové výrobky, zákaz fajčenia v reštauráciách a na verejných priestranstvách sú verejné politiky, ktorými sa vyspelé krajiny snažia znížiť počet fajčiarov.
Odhliadnúc od zdravotných dôvodov, často platí, že vysoké finančné náklady sú najviac motivujúci faktor prestať fajčiť.